Sjezdové lyžování

V očích nejednoho návštěvníka-začátečníka, je Šumava rájem spíše běžeckého lyžování. Na české straně Šumavy se totiž na ploše 670 km2 rozprostírají Šumavské pláně, které jsou se svou průměrnou nadmořskou výškou téměř 1000 m.n.m. skutečně ideálním místem pro běžkaře.

Druhá strana Šumavy (v Bavorsku a Rakousku) má však zcela jiný charakter a vedle dějiště světového poháru ve sjezdovém lyžování nabízí i další skvělé areály, kde lze snadno přijít s úsměvem na rtech k vysokorychlostnímu úrazu:)  

Dlužno dodat, že i česká strana má množství, z pohledu sjezdového lyžování, atraktivních kopců, skoro na žádném z nich ale nevznikl lyžařský areál. Důvodů je samozřejmě celá řada, prim hraje v současnosti ochrana přírody.

Kubova Huť  

Nejbližší a velmi milý areál je ten místní, kubohuťský. Z hotelu musíte překonat kolem 30 m, abyste stanuli pod lyžařským vlekem “Školní”. Jedná se o 240 m dlouhý svah, ideální pro začátečníky, toužící po troše toho adrenalinu. Při vystoupení z vleku Vás čeká jízda krásným, převážně smrkovým lesem, později příjemné svezení na pozvolných stráních střídaných speciálními akceleračními hupy, až završíte svůj sportovní výkon již trochu strmější pasáží.

Součástí této sjezdovky je i lyžařská škola, kde mimo jiných zkušených instruktorů učí i samotná legenda horské služby, nejdéle sloužící horský záchranář, Ivan Blecha. Více o lyžařské škole na webu zde, kde naleznete rezervační formulář a další kontakty.

Na sjezdovku “Pod Obrovcem” můžete na lyžích přejet z horní stanice vleku “Školní”, nebo po chodníku, ca. 300 m (směr doleva na Bavorsko). Zde Vás čeká vedle pěkné 500 m dlouhé sjezdovky i Snowpark, půjčovna lyží či stanice horské služby. Z horní stanice vleku “Pod Obrovcem” lze navíc projet lesem na sousední sjezdovku “Střecha”. Z dojezdu Střechy musíte chvilku šlapat zpět k vleku, ale minimálně finální “hang” za to stojí.

Více informací o skiareálu Kubova Huť najdete na webu: www.ski-kubovka.com

Mitterdorf   

Pouhých 20 km z od hotelu je skvělý rodinný lyžařský areál, Mitterdorf. Leží kousek za hranicemi v Bavorsku a na své si přijdou i náročnější lyžaři. Vedle několika klasických dvojkotev je zde 1,5 km dlouhá sedačková lanovka Almberg. Pod cestou zase najdete zcela černou sjezdovku Kisslinger, kde si na své přijdou všichni letci:). Více informací naleznete na webu: www.mitterdorf.cz

Hochficht

Česky Smrčina, představuje se svými 20 km sjezdovek to nejlepší, co pro sjezdové lyžaře na Šumavě máme. Ve skiareálu rozloženém na třech kopcích (Zwieselberg, Reischlberg a Hochficht) najdete několik sedačkových lanovek a od loňského roku i lanovku kabinkovou. Hlavní sjezdovka (FIS-Strecke) má na délce 2 km převýšení 404 m, což jsou parametry srovnatelné s nejlepšími sjezdovkami skiareálu Svatý Petr – Špindlerův Mlýn, který se rozkládá kdesi na jihu Polska?:)

Od hotelu Kristian to je příjemných 50 km, takže dle stavu vozovky 35 – 50 min. Více informací naleznete opět na webu: www.hochficht.at. Pokud byste si chtěli prohlédnout mapu areálu v PDF, zatím není k dispozici ke stažení v české jazykové mutaci, ale pouze v německé pod menu: Skigebiet – Pistenplan – Download Pistenplan Hochficht. Samozřejmě Vám ji rádi ukážeme i na recepci.

Na Šumavě je celá řada dalších lyžařských areálů, zmiňme ještě jednou dějiště světového poháru, kde zvítězil i fenomenální a snad jen s kubohuťskými lyžaři srovnatelný Ingemar Stenmark, Grosser Arber či Geisskopf, který myslí i na letní měsíce a vznikl zde skvělý bikepark.

Téměř každá víska disponuje nějakým tím vlekem či lanovkou, v nejbližším okolí například Horní Vltavice, České Žleby, Strážný, Kvilda, Nové Hutě či Zadov.

Lyžování v Alpách      

Díky fenomenální poloze a velmi milým lidem to ze Šumavy do Alp není tak daleko, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ačkoli je Hochficht často označován jako malé Alpy, Milka je jen jedna a kdo jí chce na vlastní oči spatřit, musí do Alp.  Od hotelu to máme do Hinterstoderu v rakouských Alpách rovných 217 km, do Wurzeralmu potom 230 km. Cesta sem trvá ca. 2 – 2,5 hodiny, dle provozu a stavu vozovky. O obou střediscích si můžete více přečíst na www.hiwu.at, v obou případech se jedná o velmi příjemné areály s širokou nabídkou terénů, od pohodových po náročné.

V případě, že se rozhodnete vydat na jednodenní výlet do Alp, Vám můžeme připravit snídaňový balíček. Pokud kolem 6:30 vyrazíte směr Hinterstoder/Wurzeralm, v 9:00 jste na lyžích. Pokud si v 16:00 dáte čaj na kopci a v 17:00 budete areál opouštět, ještě stihnete večerní lyžování u nás na Kubovce:)

Případným zájemcům o lyžování v Mitterdorfu, na Hochfichtu či v Alpách nabízíme možnost dopravy naším skibusem KristiVanem 4×4, kapacita 8 míst + řidič, se kterým se nemusíte bát vyrazit i v pořádné chumelenici.

Cena za vůz i s milým, jen trochu falešně zpívajícím řidičem je 1800,- Kč v případě Hochfichtu či 900,- Kč v případě Mitterdorfu. Do Alp a zpět by to potom bylo za 4 000,- Kč.

A protože je řidič, alespoň dle svého mínění, fantastický lyžař, lze realizovat v cíli Vámi zvoleném i nějakou tu výuku (bez ohledu na to, kdo zrovna bude řídit).

Běžecké lyžování

Psát o běžeckých stopách na Šumavě je poměrně snadné, neboť o dobrých věcech se píše samo. Pokud by měl člověk podrobně psát o všech běžeckých tratích, které na Šumavě máme, mohli byste číst tyto řádky až do jara…

Běžecké trasy na Kubovce

Kubova Huť má co nabídnout i na poli běžeckých stop, své velikosti navzdory. Půjdete-li z hotelu po chodníku směrem do Čech a po 100 m se na velkém parkovišti dáte vlevo do kopce (paralelně se sjezdovkou), ocitnete se za chvilku u vysílače, kde začínají běžecké stopy. Zda se vydáte dále do kopce, nebo doprava přes sjezdovky, obě cesty Vás dovedou k okruhům, o které se ski areál Kubova Huť stará jak nejlépe může.

Nejkratší okruh měří 2 km, ale je tak pestrý a členitý, že prvních několik dní budete chtít rotovat jen na něm. Další okruh, jehož součástí je i onen 2 km dlouhý, má celkem 4 km.

Třetí okruh přidává k oběma již zmíněným dalších ca. 2,5 km krásných běžeckých stop. Pokud budete kroužit v těchto stopách, máte jistotu, že se budete pohybovat ve výšce mezi 1070 – 1125 m.n.m., můžete si udělat drobnou zajíždku ke krásné samotě na Šeravě a hlavně Vás skoro nikdo nebude rušit, neboť naše stopy leží trochu stranou Šumavské magistrále a můžete si zde více než kde jinde vychutnat tu pravou šumavskou samotu. Pokud máte ze samoty sklony k depresím, doporučujeme běhat alespoň ve dvojici. Pro odvážnější jedince je potom připraven největší okruh ve správě ski-areálu Kubova Huť. Okruh, jehož přibližná polovina je na Šindlově (kousek od Nových Hutí), měří dalších 15 km. Nejdelší okruh, který můžete absolvovat na kubohuťských trasách, má tedy. ca. 22 km. Z Šindlova lze dojet ve stopě do Borových Lad (ca. 4 km), kde se můžete napojit na Šumavskou magistrálu.

Skvělé běžecké stopy najdete u všech šumavských obcí, jako jsou obě Kvildy, Modrava, Zadov, Strážný, Stožec a další. Mnohé z nich jsou spojeny Šumavskou magistrálou,a  tak záleží jen na vaší fyzičce, chrabrosti a odhodlání, jak velký zážitek si z nich odvezete.

Vedle velmi dobře známých tratí na české straně Šumavy naleznete špičkové areály i v Bavorsku či Rakousku. Za všechny jmenujme alespoň 30 km vzdálené bavorské Finsterau. Běžecký areál má ale samozřejmě i pro sjezdaře ideální Mitterdorf či Hochficht.

Skialpinismus

Tento čím dál oblíbenější sport lze provozovat i na Šumavě, ačkoli už z názvu je zřejmé, které hory hrají prim. Ono to vypadá, že se chlubíme, ale pro seznamku s tímto sportem je zrovna Kubovka ideální. Po staré cestě na Boubín, po hřebeni nad starou sjezdovku a tudy dolů může být skvělý způsob, jak začít. Lyžařská půjčovna skialpinistickým vybavením disponuje, takže pokud Vás tento sport láká, neváhejte a vyzkoušejte ho. Na recepci lze domluvit instruktora, který na vaše první krůčky rád dohlédne:)

V dojezdové vzdálenosti je i velmi oblíbená hřebenovka Třístoličník – Plechý – Smrčina. Další možností je jednodenní výlet do Alp, konkrétně do areálu Wurzeralm, kde je několik pěkných skialpových tras.

Sněžnice  

Pokud rádi trajdáte krajinou jen tak, bez touhy po skluzu, pravděpodobně znáte sněžnice. Se sněžnicemi se můžete projít všude tam, kam nevedou běžecké stopy a není tam zákaz vstupu živoucím lidem. Na Kubovce je to například již několikrát zmiňovaný Boubín.

Sáňkování

Pro sáňkaře je vyhrazena část na sjezdovce “Školní” a potom veškeré nakloněné zasněžené roviny, kde nehrozí střet s vozem, vlakem, či jiným dopravním prostředkem o hybnosti větší, než je hybnost průměrně těžkého člověka jedoucího průměrnou rychlostí na průměrných saních z průměrného kopce.

Koulování

Koulování je příjemná kratochvíle, posvěcená nejednou psychologickou studií o uvolnění frustrace, agrese a dalších městských vlastností. Pro kvalitní trajekotrii sněhového projektilu doporučujeme průměr koulí od 8 do 12 cm. Větší koule mají zbytečný odpor vzduchu a při zasažení působí na cíl menším tlakem, čímž způsobují i menší zranění a často zanechávají oběť bojeschopnou. Hustota sněhu v kouli je závislá na sněhu samotném. Pro představu lze uvést, že čerstvý sníh má hustotu kolem 100 kg/m2, tající zralý sníh i pětkrát větší. Bohužel není v lidských silách vytvořit v bojových podmínkách kouli, jejíž hustota by byla větší než 920 kg/m3. V hotelu Kristian jsme vyvinuli metodu, jak hustotu koulí měřit a na základě těchto dat zefektivnit (…ve smyslu zkrátit) boj o desítky procent.

Relaxace

Ať máte důvod jakýkoliv, někdy to člověk nechce s aktivitou přehánět. V hotelu je pro Vás od 10 do 22 hodin připravený bazén, jehož voda má 27 °C nad nulou. Dále můžeme nabídnout masáže, které je třeba rezervovat na recepci. A příslib, že saunu dokončíme co nejdříve a bude tak líbezná, jak jen to půjde. Než se tak stane, můžeme doporučit následující:

 

Skvělý relax nabízí saunový svět ve Volarech (17 km), kde lze den předem rezervovat i saunový srub (úterý patří pouze mužům, čtvrtek pouze ženám, ostatní dny je mix, ale vše lze domluvit).

 

Lázeňský aquapark je potom v bavorském Waldkirchen (40 km), kde na Vás čekají sauny, páry, masážní bazény, či Mediterraneum, soustava bazénů se slanou termální vodou o teplotě 34 °C, ideální i pro malilinkaté děti. Více se dozvíte na webu:

https://urlaub-in-waldkirchen.de/cs/aquapark

 

Ve Waldkirchen mohou navíc (nejen) dámy pustit žilou rodinnému rozpočtu, neboť se zde nachází jeden z nejlepších domů s módou na světě – Garhammer. O Garhammeru psali i na serveru idnes.cz, stačí mrknout do googlu.

Poslední volné termíny v červenci

Dvoulůžkový pokoj Komfort – 17.-20. a 27.-31.
Dvoulůžkový pokoj Economy – 17.-20. a 28.-31.

Rezervovat