Ota Matoušek, stálá expozice obrazů významného jihočeského malíře v hotelu Kristian

Od letošního jara můžete v našem hotelu najít novou tematickou expozici slavného jihočeského malíře Oty Matouška. Jeho dílům je věnována stěna v přízemní části hotelu. Pokud budete do hotelu vstupovat zadním vchodem od parkoviště nebo půjdete do bazénu, nemůžete expozici minout.

O autorovi

Otto Matoušek, křtěný Otto Josef Matoušek (3. prosince 1890 Plzeň – 3. března 1977 České Budějovice), byl český malíř a legionář. O. Matoušek patří mezi nejvýznamnější české malíře působící na jihu Čech.

Patří k zakladatelům prvé jihočeské organizace Sdružení jihočeských výtvarníků a byl členem spolku Myslbek. Jeho malířská i grafická tvorba je ovlivněna japonskou grafikou. Výtvarně zpracoval také materiály pro čsl. legie. Jeho tvorba je také spojena a jihočeskou krajinou. Známé jsou především jeho dřevoryty a linoryty znázorňující výjevy z I. a II. odboje, desky na legionářské časopisy “Za svobodu”, legionářské pohlednice či obrazové prémie. Jeho čtyři cykly linorytů byly často součástí nejedné legionářské výstavy (především v jižních Čechách) do roku 1938. Některé jeho práce byly umístěny v předválečné výzdobě Památníku osvobození na pražském Vítkově. O. Matoušek byl také jeho náčelníkem.